zelezarstvi.gif

V železářsví je vždycky spousta věcí o kterých nevím na co jsou...

  'Nesnažte se srovnat obraz, vysílání teď řídíme my...' Každý z Vás určitě zná seriál Krajní meze, málokdo ale ví, jak je po technické stránce zajištěno, že jednou týdně na jednu hodinu přebírají vysílání ONI. Nebudu Vás dlouho napínat, jedná se samozřejmě o další zázrak pocházející z laboratoří společnosti FíkSoft Research LTD. Několik dalších produktů této společnosti najdete právě tady.

 

  Regulátor otáček větráčku v PC s displejem a čudlíkem

  Už docela dlouho mě šve, že můj počítač dělá takovej kravál. Nejdřív sem postavil jekýsi jednoduchý regulátory otáček na větráky ve zdroju a na procesoru ale pak mě napadlo, že na procesor dám obrovskej pasivní chladič a obrovskej větrák ze zdroja, kterej se bude pouštět jenom když nebude chladič stíhat. Ovládání větráku a tím pádem i život procesoru jsem svěřil PIC16F627. PIC měří teplotu procesoru, zobrazuje ju na displeji a ovládá větrák. Taky ju může posílat přez sérivý port do PC, kde na ňu bude čekat prográmek pomocí kterého se nastavuje požadovaná teplota a parametry pro PID regulaci. Prográmek průběžně zobrazuje aktuální teplotu (na desetiny stupně), otáčky větráku (v procentech) a nastavení PID regulace.


Harware:

 • PIC 16F627 na 4MHz (řízený interním oscilátorem (bez kristalu))
 • MAX232 pro komunikaci s PC (není nutný pokud nahrajete nastavení PID regulace přímo do EEPROM a nechcete posílat změřenou teplotu do PC)
 • teplotní čidlo SMT 160-30 (rozsah od -45° C do +130° C, absolutní přesnost +/- 0,7°C, nelinearita maximálně 0,2°C )
 • nějaký dvoumístný LED displej se společnou anodou, displej je na zvláštním plošňáku a ke zbytku zapojení je připojenej drátama, takže pokud chcete použít jiný disple než já, stačí když uděláte novej malej plošňáček pro displej
 • PIC má puštěnýho watch doga, takže se automaticky zrestartuje kyby z nějakýho důvodu vytuhl.

Podrobně


Digitální teploměr s PIC16F84 a čudlíkem

  Po několikaletém vývoji je tu konečně moje první (hmm, vlastně druhá...) věcička s PIC. Je to digitální teploměr s čudlíkem. Sestává z několika částí:

 • hlavní krabička
 • čidlo
 • čudlík

  Jak je vidět, teploměr se od většiny podobných výrobků liší zejména tím, že má čudlík. Dále je na něm taky zvláštní to, že sem ho postavil jak se říká ze šuflíku, což se projevilo hlavně na tom, že jsem použil dvě 1,5 místné sedmisegmentovky. Jednu jsem musel otočilt vzhůru nohama a dostal jsem tak 2,5 místný displej. Do 19,9 stupňů se tedy teplota zobrazuje s přesností na desetiny, od 20ti na jednotky. Jistě se už ale ptáte, na co slouží již dříve zmiňovaný čudlík. Máte pravdu, čudlík zpravidla nebývá součástí teploměrů. Můžu Vás ale ujistit, že v tomto případě je jeho existence zcela opodstatněná a dalo by se říc i nezbytná. Protože bez čudlíku by se jednalo pouze o obyčejný digitální teploměr a ne o (doufám že můžu uvést tento poněkud nezvyklý název) o teploměr s čudlíkem. Nebudu Vás už tedy napínat a řeknu Vám proč se čudlík u teploměru nachází a jakou má vlastně funkci. Je to vlastně mojí povinností, protože těžko mohu předpokládat, že by se někdo z vážených čtenářů pustil do stavby jakéhokoliv, třebaže i jednoduchého zapojení, když by nevěděl, v čem přesně spočívá jeho funkce, která v našem případě evidentně souvisí s tajemným čudlíkem. Tak tedy pozor, dlouho očekávaná chvíle je tady, během nejbližího okamžiku se dovíte na co je ajemný čudlík. Tak se připravte. Čudlík je teda na přepínání toho co se bude ukazovat na displeji, existují 3 možnosti:

 • aktuální teplota
 • nejnižší teplota za posledních (asi) 6 hodin
 • nejvyšší teplota za posledních (asi) 6 hodin

  No, a to bude asi tak všecko, ještě několik jakoby technickejch detailů. K měření teploty se používá čidlo SMT 160-30, které komunikuje s PICem pomocí pulzně šířkové modulace. Frekvence u kristalu není schválně uvedená, může totiž být libovolná (odhadem minimálně 2MHz, Zkoušel jsem 4-20MHz (mimochodem víte, že 4MHz PIC se dá bez problémů provozovat na 20MHz!!!)), časování ukládání teplot a překreslování displeje se bere z frekvence čidla. Další detaily:

 • napájecí napětí 6V-15V
 • přesnost měření podle použitého čidla SMT 160-30
 • rozměry plošňáku: 52*67mm

Pokud to budete chtít stavět, budete asi potřebovat výpis programu pro PIC, a schéma zapojení a plošňák do EAGLE.

Finterface s 8255 na paralelní port

  Při browsení po webu jsem našel několik intrfejsů s 8255 (přeloženo do češtiny: Při listování pavučinou jsem našel několik mezixichtů s 8255), všechny se ovšem připojovaly na ISA zběrnici, to znamená dovnitř počítače, a já jsem neměl to srdce riskovat zničení mojeho miláčka. Proto vzniklo tohle zařízení. Má taky tu výhodu, že se dá připojit na konec kabelu k tiskárně a proto nemusíte z počítače tahat 25 drátů. Má to ovšem i jednu menší nevýhodu, interface potřebuje vlastní napájení, protože to na LPT není vyvedeno.
  V případě že budete interface připojovat přez kabel k tiskárně (na konektor Centronics), dejte si pozor na to, kde je přivedená zem, někteří výrobci kabelů to dost flákají a spoléhají na to, že propojíte víc PINů dohromady (např. všechny).


  No a tady si můžete stáhnout jeden pascalový zdrojáček unitečku k interfejsečku (synečka továrníčkova) Chci to!
  A tady komponentku do Delphi (dcerušky továrníčkovy)Chci to!
  A tady plošňáček pro EAGLE Chci to!


 

Selektivka pro chudé sajbenďáky

  Pokud máte dost odvahy a dost velkou staničku, tak si klidně postavte tuto selektivku. Předem upozorňuji, že jsem ji vymyslel a že školy nemám... (no, co si budeme povídat) Takže, na vlastní nebezpečí.
Nejdřív:
Features!(?):
...
......
.........
............
  No dobře, je levná. Teda vlastně: Je LEVNÁ!!! Dá se do ní teoreticky nacpat až 32 různých čísel po patnácti znacích (kdo se s tím má ale vymejšlet). Dál už následuje jenom pár nedokonalostí: Ovládá se přepínačem na staničce (Heč, mám tam ještě 2 nevyužité), délka vyzvánění=délka posledního přijatého tónu. Nevyzvání do éteru. Nemá v sobě zabudovaný digitální záznamník ani automatickou odpověď (nekecám).

  Co dodat k zapojení. Dávejte pozor na napájecí napětí, ke stabilizátoru dejte kondenzátory 100n jinak to nejede. Jo, popis toho co přijde do EPROMky a taky prográmek, který to za Vás vymyslí si můžete stáhnout tady. A plošňáček tady.
  Hodně štěstí.
  p.s.: Pokud ještě nemáte dialer, tak nakoukněte sem.

 

Připojení kazeťáku k PC

  Vyzkoušel jsem dvě zapojení a ani jedno nefungovalo podle mých představ, potom jsem obšlehl ze schématu Didaktiku-M toto zapojení a to funguje bezvadně. Připojuje se na paralelní port. (Je to k emulátoru ZX80, ale u jiných to bude asi stejné)