sinclair.gif
ZXS.gif

Můj nejvíc nejoblíbenější počítač

  Před mnoha a mnoha lety za devatero horami a devatero lesy, za mlhou, která je hustá tak, že by se dala krájet, bylo nebylo vymyšleno ZX Spectrum. Byl to osmibitový počítač 'Zilog inside', který běhal na 3.5 MHz a měl 48 K(!)B paměti.
  I když to dnes zní spíš jako pohádka, je pravda, že ZXS bylo svého času nejoblíbenějším domácím počítačem. Mě dokonce potkalo to štěstí, že jsem ho měl asi 4 roky doma a strávil jsem s ním mnoho veselých chvilek (Na tomto místě bych si dovolil malou poznámku: AMIGA DO HNOJE!!!).
  Z mojí softwarové produkce se bohužel zachovaly jenom zlomky, ale to by Vám asi stejně bylo k ničemu, protože to byly většinou programy k hardware, který už leží na dně propadliště dějin. Pokud máte někdo doma něco z mojí produkce (což bych se opravdu divil), tak mi to, prosím, pošlete.
  Abyste měli představu, co se dalo se ZXS dělat, mám tady pro Vás dva zbytky mojich programů:

Picasso

  Program ke scanneru, který jsem postavil inspirován návodem ve VTM z plotteru ALFI. Byl celý napsán v assembleru, protože jsem potřeboval hodně místa v paměti na data. Nepodařilo se mi najít žádný naskenovaný obrázek v digitální podobě, ale jenom vytisknutý na papíře, tak jsem ho musel znova naskenovat.
Duna 2

  Kdo neznáte Dunu 2 na PC? No vidíte, nikdo. No a já jsem začal dělat konverzi na ZXS, potom jsem ale dostal PC a už jsem to nedokončil. Řeknu Vám tedy, kolik bylo hotovo. Dalo se pohybovat po mapě, fungoval radar, dalo se vybrat jednotku a poslat ji někam jinam, byly hotové animace jednotek pěšáci a hervester, zkončil jsem při psaní střílení a pohybu střel.

Pokračování ZXS na PC

  Doba Sinclairů je už nenávratně pryč (mimochodem není tomu tak dávno, co se spekulovalo nad tím, jestli ZXS přežije rok 2000 (nemyslím fintu s ukládání data, ale jesli ho prostě někdo bude používat)), na scénu teď přišly PC, ale pokud je Vám líto opustit svoje oblíbené hry, nezoufejte, přehrejte si je do nějakého emulátoru na PC a můžete gamesit dál. Je tu ovšem jeden malý problém, jak připojit k PC kazeťák. Jedno řešení najdete na Mojí (No a co, Vám taky píšu velký V. A jestli budete zlobit tak toho nechám!) stránce o hardware.
  Některé emulátory ZXS ukládají obrazovky ZXS ve formátu .SCR, to není zrovna obvyklý formát a proto jsem pro Vás (kecám, pro sebe) napsal prográmek, který tyto obrázky převádí na .BMP. Užijte si ho ve zdraví. Chci to!